آموزش کامپیوتر ،دانلود نرم افزار ، ترفند های ریجستری

امیدوارم مطالب وبلاگ مورد رضایت شما دوست عزیز قرار بگیرد . منتظر پیشنهادات و انتقادات شما برای بهبود مطالب هستیم

امنیت شبکه‌های اطلاعاتی و ارتباطی
نویسنده : محمد علی گلی - ساعت ٥:۱٩ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٦ امرداد ۱۳۸٧
 

 امنیت شبکه‌های اطلاعاتی و ارتباطی

مقدمه
اینترنت یک شبکة عظیم اطلاع‌رسانی و یک بانک وسیع اطلاعاتی است که در آینده نزدیک دسترسی به آن برای تک‌تک افراد ممکن خواهد شد. کارشناسان ارتباطات، بهره‌گیری از این شبکه را یک ضرورت در عصر اطلاعات می‌دانند.
این شبکه که از هزاران شبکه کوچکتر تشکیل شده، فارغ از مرزهای جغرافیایی، سراسر جهان را به هم مرتبط ساخته است. طبق آخرین آمار بیش از شصت میلیون رایانه از تمام نقاط جهان در این شبکة گسترده به یکدیگر متصل شده‌اند که اطلاعات بی‌شماری را در تمامی زمینه‌ها از هر سنخ و نوعی به اشتراک گذاشته‌اند. گفته می‌شود نزدیک به یک میلیارد صفحه اطلاعات با موضوعات گوناگون از سوی افراد حقیقی و حقوقی روی این شبکه قرار داده شده است.
این اطلاعات با سرعت تمام در بزرگراههای اطلاعاتی بین کاربران رد و بدل می‌شود و تقریباً هیچ گونه محدودیت و کنترلی بر وارد کردن یا دریافت کردن داده‌ها اعمال نمی‌شود.
حمایت از جریان آزاد اطلاعات، گسترش روزافزون فنآوری اطلاعات و بسترسازی برای اتصال به شبکه‌های اطلاع‌رسانی شعار دولتهاست. این در حالی است که گستردگی و تنوع اطلاعات آلوده روی اینترنت، موجب بروز نگرانی در بین کشورهای مختلف شده است. انتشار تصاویر مستهجن، ایجاد پایگاههایی با مضامین پورنوگرافی و سایتهای سوءاستفاده از کودکان و انواع قاچاق در کشورهای پیشرفته صنعتی بخصوص در خاستگاه این شبکة جهانی یعنی آمریکا، کارشناسان اجتماعی را بشدت نگران کرده، به گونه‌ای که هیأت حاکمه را مجبور به تصویب قوانینی مبنی بر کنترل این شبکه در سطح آمریکا نموده است. هشدار، جریمه و بازداشت برای برپاکنندگان پایگاههای مخرب و فسادانگیز تدابیری است که کشورهای مختلف جهان برای مقابله با آثار سوء اینترنت اتخاذ کرده‌اند.
ترس و بیم از تخریب مبانی اخلاقی و اجتماعی، ناشی از هجوم اطلاعات آلوده و مخرب از طریق اینترنت، واکنشی منطقی است، زیرا هر جامعه‌ای چارچوبهای اطلاعاتی خاص خود را دارد و طبیعی است که هر نوع اطلاعاتی که این حد و مرزها را بشکند می‌تواند سلامت و امنیت جامعه را به خطر اندازد. علی‌الرغم وجود جنبه‌ای مثبت شبکه‌‌های جهانی، سوء استفاده از این شبکه‌های رایانه‌ای توسط افراد بزهکار، امنیت ملی را در کشورهای مختلف با خطر روبرو ساخته است. از این رو بکارگیری فیلترها و فایر وال‌های مختلف برای پیشگیری از نفوذ داده‌های مخرب و مضر و گزینش اطلاعات سالم در این شبکه‌ها رو به افزایش است. خوشبختانه با وجود هیاهوی بسیاری که شبکة اینترنت را غیرقابل کنترل معرفی می‌کند، فناوری لازم برای کنترل این شبکه و انتخاب اطلاعات سالم روبه گسترش و تکامل است.

 اهمیت امنیت شبکه
چنانچه به اهمیت شبکه‌های اطلاعاتی (الکترونیکی) و نقش اساسی آن دریافت اجتماعی آینده پی برده باشیم، اهمیت امنیت این شبکه‌ها مشخص می‌گردد. اگر امنیت شبکه برقرار نگردد، مزیتهای فراوان آن نیز به خوبی حاصل نخواهد شد و پول و تجارت الکترونیک، خدمات به کاربران خاص، اطلاعات شخصی، اطلاعاتی عمومی و نشریات الکترونیک همه و همه در معرض دستکاری و سوءاستفاده‌های مادی و معنوی هستند. همچنین دستکاری اطلاعات- به عنوان زیربنای فکری ملت‌ها توسط گروههای سازماندهی شده بین‌المللی، به نوعی مختل ساختن امنیت ملی و تهاجم علیه دولت‌ها و تهدیدی ملی محسوب می‌شود.
برای کشور ما که بسیاری از نرم‌افزارهای پایه از قبیل سیستم عامل و نرم‌افزارهای کاربردی و اینترنتی، از طریق واسطه‌ها و شرکتهای خارجی تهیه می‌شود، بیم نفوذ از طریق راههای مخفی وجود دارد. در آینده که بانکها و بسیاری از نهادها و دستگاههای دیگر از طریق شبکة به فعالیت می‌پردازند، جلوگیری از نفوذ عوامل مخرب در شبکه بصورت مسئله‌ای استراتژیک درخواهد آمد که نپرداختن به آن باعث ایراد خساراتی خواهد شد که بعضاً جبران‌ناپذیر خواهد بود. چنانچه یک پیغام خاص، مثلاً از طرف شرکت مایکروسافت، به کلیه سایتهای ایرانی ارسال شود و سیستم عاملها در واکنش به این پیغام سیستمها را خراب کنند و از کار بیندازند، چه ضررهای هنگفتی به امنیت و اقتصاد مملکت وارد خواهد شد؟
نکته جالب اینکه بزرگترین شرکت تولید نرم‌افزارهای امنیت شبکه، شرکت چک پوینت است که شعبة اصلی آن در اسرائیل می‌باشد. مسأله امنیت شبکة برای کشورها، مسأله‌ای استراتژیک است؛ بنابراین کشور ما نیز باید به آخرین تکنولوژیهای امنیت شبکه مجهز شود و از آنجایی که این تکنولوژیها به صورت محصولات نرم‌افزاری قابل خریداری نیستند، پس می‌بایست محققین کشور این مهم را بدست بگیرند و در آن فعالیت نمایند.
امروزه اینترنت آنقدر قابل دسترس شده که هرکس بدون توجه به محل زندگی، ملیت، شغل و زمان میتواند به آن راه یابد و از آن بهره ببرد. همین سهولت دسترسی آن را در معرض خطراتی چون گم شدن، ربوده شدن، مخدوش شدن یا سوءاستفاده از اطلاعات موجود در آن قرار می‌دهد. اگر اطلاعات روی کاغذ چاپ شده بود و در قفسه‌ای از اتاقهای محفوظ اداره مربوطه نگهداری می‌شد، برای دسترسی به آنها افراد غیرمجاز می‌بایست از حصارهای مختلف عبور می‌کردند، اما اکنون چند اشاره به کلیدهای رایانه‌ای برای این منظور کافی است.


 
 
- حذف درایوها از پنجره My Computer :
نویسنده : محمد علی گلی - ساعت ٥:۱۱ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٦ امرداد ۱۳۸٧
 

اگر میخواهید نام درایوهای شما در پنجره My Computer نمایش داده نشود میتوانید به صورت زیر عمل کنید
به کلید زیر در ریجستری مراجعه کنید :
 

 

HKEY_CURRENT_USER/Software/Microsoft/Windows/CurrentVersion/Policies/Explorer 

 

یک متغییر از نوع DWORD به نام NoDrivers ایجاد کنید . حال نکته اصلی برمیگرده به مقداری که به این متغییر میدهید :
A:1 , B:2 , c:4 , D:8 , E:16 , F:32 و........... 

 

یعنی اگر بخواهید درایو C را مخفی کنید کافی است که مقدار آن را برابر 4 قرار دهید توجه مبنای این اعداد دسیمال میباشد.

 

توجه : اگر بخواهید کلیه درایوهای شما نمایش داده نشود میتوانید از عدد دسیمال 67108863 را استفاده کنید .!

 

 


 
 
تغییر سرعت ظهور منوها در ویندوز
نویسنده : محمد علی گلی - ساعت ٥:۱٠ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٦ امرداد ۱۳۸٧
 

  از منوی Start  گزینه Run را انتخاب کنید و تایپ کنید RegEdit حال با ظاهر شدن ساختار ریجستری در مقابل شما به شاخه زیر بروید :

 

HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop

 

به دنبال رشته ای با عنوان MenuShowDealy بگردید و اگر وجود نداشت راست کلیک کرده و یک داده رشته ای به همین نام بسازید حال برای مقدار دهی میتوانید عددی را بین 0 (بدون وقفه) تا 1000 (یک ثانیه) وارد کنید توجه زمان برحسب میلی ثانیه می باشد. یعنی باید شکل زیر الان ساخته شده باشد

 

 به طور مثال در این مثال من 500 را وارد کردم یعنی نیم ثانیه طول میکشه تا منوها در  ویندوز باز شود

 

 


 
 
خاموش کردن سریعتر ویندوز اکس پی
نویسنده : محمد علی گلی - ساعت ٥:٠٢ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٦ امرداد ۱۳۸٧
 

وقتی شروع به shut down ویندوز اکس پی می کنید ، ویندوز باید برنامه های کاربردی و پراسسهای در حال اجرا را متوقف کند . بنابراین ، ابتدا همه برنامه های کاربردی را ببندید . با وجود این ، بعضی از برنامه های کاربردی و پراسسها همیشه در زمینه در حال اجرا هستند . می توان مدت زمان انتظارهای ویندوز را برای بسته شدن آن پراسسها کاهش دهید تا پیش از اینکه ویندوز آنها را متوقف کند بسته شوند . برای این تغییر ریجستری زیر را اصلاح کنید :

۱-برنامه Regstry را باز کنید . (start\RUN و در آن بنویسید Regedit ) برنامه باز می شود .

۲- به کلید زیر بروید :

HKEY_CURRENT_USER\control panel\Desktop

گزینه Wait TokillappTimeout را انتخاب کنید و مقدار آن را روی 1000 تنظیم کنید .

مقدار HungAppTimout را انتخاب و آن را نیز روی 1000 تنظیم کنید .

۳- به کلید زیر بروید :

HKEY_USER\DEFAULT\control panel\Desktop

گزینه Wait TokillappTimeout را انتخاب کنید و مقدار آن را روی 1000 تنظیم کنید .

مقدار HungAppTimout را انتخاب و آن را نیز روی 1000 تنظیم کنید .

۴- به کلید زیر بروید :

HKEY_LOCAL_MACHINE\sestem\current ControlSet\Control

گزینه Wait TokillappTimeout را انتخاب کنید و مقدار آن را روی 1000 تنظیم کنید .

۵- برنامه Registry را ببندید .

توجه : حتما عدد را صحیح وارد کنید .

موفق باشید 


 
 
نسخه جدید نرم افزار پیامک فارسی برای دانلود عرضه شد
نویسنده : محمد علی گلی - ساعت ٤:٢۳ ‎ب.ظ روز شنبه ٥ امرداد ۱۳۸٧
 

نسخه جدید نرم افزار پیامک فارسی برای دانلود بر روی سایت شرکت ارتباطات سیار ایران عرضه شد.

به گزارش بخش خبر شبکه فن آوری اطلاعات ایران از khodkar.ir، مشترکان همراه اول می‌توانند این نرم‌افزار را اکنون بر روی سایت " mci.ir " برای دانلود و نصب بر وی گوشی خود دریافت کنند.

نرم‌افزار پیام‌رسان یک سرویس ارزش‌ افزوده برای ارسال و دریافت پیامک‌های فارسی با حجم بالاست.
این سرویس برای استفاده مشترکانی ارائه شده است که امکان استفاده و تمایل کار کردن با این نرم‌افزار را داشته باشند. این سرویس ارتباط مستقیمی با تعرفه پیامک ندارد ولی استفاده از آن باعث می‌شود تا هزینه‌های ارسال پیامک فارسی کاربران کاهش یابد.

کاربران با این نرم‌افزار می‌توانند پیامک‌های فارسی با حجم حدود 200 کاراکتر را ارسال و دریافت کنند. بدیهی است به دلایل فنی این امر تنها در صورتی ممکن است که دو طرف درگیر، نرم افزار را نصب کرده باشند. این در حالی است که در حالت عادی و بدون استفاده از این نرم‌افزار، پیامک‌های فارسی با حجم بیش از 70 کاراکتر به چندین پیامک شکسته شده و هزینه ارسال را بالا می‌برند.

نسخه جدید و ویرایش شده ارسال و دریافت پیامک فارسی که ماه گذشته نسخه قدیمی آن قابل دانلود شد، با همکاری شرکت ارتباطات سیار ایران و مرکز فناوری دانشگاه شریف آماده شده است.

به دلایل فنی این امر تنها در صورتی ممکن است که دو طرف درگیر نرم‌افزار را نصب کرده باشند. هزینه ارسال پیامک فارسی سال گذشته با مصوبه دولت و برای حفظ و گسترش زبان فارسی از 134 ریال به حدود 90 ریال و انگلیسی از 134 به حدود 220 ریال افزایش یافت و از تیرماه اعمال شده است.

این نرم‌افزار تنها برای مشترکان همراه اول طراحی شده است و تنها برای ارسال و دریافت پیامک میان دارندگان سیم کارت همراه اول پیش بینی شده است.

 منبع : (www.IRITN.com